ضعیف ایران اسلامی مسئولان بازیگران ناصر ملک مطیعی

ضعیف: ایران اسلامی مسئولان بازیگران ناصر ملک مطیعی اخبار فرهنگی و هنری

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری حمایت به روش همایون یا کلهر؟

«اجرای «سی»؛ زمانی که مردم کمتر نگرانی معیشتی داشته باشند!» این تیتر خبری است که یکشنبه در خبرگزاری های رسمی منتشر شد. روابط عمومی کنسرت – نمایش «سی» با اعل

حمایت به روش همایون یا کلهر؟

حمایت به روش همایون یا کلهر؟

عبارات مهم : نمایش

«اجرای «سی»؛ زمانی که مردم کمتر نگرانی معیشتی داشته باشند!» این تیتر خبری است که یکشنبه در خبرگزاری های رسمی منتشر شد. روابط عمومی کنسرت نمایش «سی» با اعلام پیش رفتن تمامی مراحل کار تا مرحله نهایی، علت لغو شدن این پروژه را پرسشها معیشتی مردم عنوان کرد؛ ولی پرسش این است که آیا جهت همدردی بازیگران و صورت های معروف با مردم راهکار دیگری جز لغو کردن پروژه های فرهنگی و هنری وجود ندارد؟

سال گذشته همین روزها بود که خبر اجرای یک کنسرت نمایش با همکاری همایون شجریان، سهراب پورناظری و جمعی از بازیگران مطرح کشور، فضای هنری کشور را پر نشاط کرد. همه راجع به کم و کیف این کنسرت- نمایش صحبت می کردند. قرار بود این پروژه بر اساس متن نغمه ثمینی راجع به سه داستان شاهنامه (زال و رودابه، رستم و اسفندیار و رستم و سهراب) با خوانندگی همایون شجریان، آهنگسازی سهراب پورناظری و کارگردانی علی اصغر دشتی اجرا شود. آخر «سی»، 16 مرداد به روی صحنه رفت و با استقبال بسیار زیادی هم روبه رو شد. البته در طول یک ماهی که این کنسرت نمایش روی صحنه می رفت، حرف و حدیث هایی راجع به تجاری کاری در این پروژه به گوش می رسید. اساس این استدلال ها هم گزینش بهرام رادان جهت نقش مهم نمایش و بازی ناهمگون و نسبتا ضعیف او نسبت به سایر بازیگران این مجموعه بود که همگی سابقه ای چندین ساله در تئاتر داشتند. یکی دیگر از مهمترین حاشیه های این کنسرت – نمایش، قیمت بلیت با بازه 25 تا 195 هزار تومان بود، صندلی هایی که قیمت های پایین تری داشتند تقریبا در نقاط کور بودند و صحنه نمایش را به خوبی نمی دیدند.

حمایت به روش همایون یا کلهر؟

با تمام این انتقادات پروژه «سی» حدودا سی شب روی صحنه رفت و با استقبال بسیار خوب تماشاگران به کار خود آخر داد، تا جایی که آن را یکی از پرفروش ترین کنسرت های تاریخ کشور معرفی می کردند. به گفته عوامل این پروژه، کنسرت نمایش «سی» هر شب میزبان 4 هزار نفر بود و در سی شب 120 هزار نفر آن را دیده اند. بنابراین اگر میانگین قیمت بلیت را حدود 100 هزار تومان در نظر بگیریم، در نهایت درآمدزایی این پروژه در حدود 12 میلیارد تومان بوده است که جهت یک اتفاق هنری رقمی بسیار رویایی است.

چند ماه بعد از به اتمام رسیدن این پروژه، عوامل «سی» اعلام کردند که قصد دارند دوباره آن را با داستان هایی متفاوت روی صحنه ببرند. در حالی که همه منتظر تاریخ اجرای این کنسرت نمایش بودند، یکشنبه همایون شجریان، خواننده این پروژه در اینستاگرامش از لغو این کنسرت نمایش خبر داد. او در متنی که به نقل از روابط عمومی این پروژه منتشر کرده بود، نوشت: «روابط عمومی کنسرت نمایش «سی» اعلام می کند بعد از گذشت چهار ماه تلاش بی وقفه از شروع پیش تولید پروژه هنری «سی » به خوانندگی «همایون شجریان»و آهنگسازی «سهراب پورناظری» و کارگردانی «حسن معجونی»، با متنی از «محمد چرم شیر» بر اساس داستانِ «سیاوش»، اکنون این پروژه به مرحله آمادگی نهایی خود نزدیک شده است هست. بازیگران جهت ایفای نقش های سیاوش (مهدی پاکدل)، سودابه (سحر دولتشاهی)، کیکاووس (هوتن شکیبا)، شبرنگ (دلنیا آرام)، اسفندیار (بانیپال شومون) و فرنگیس (رعنا آزادی ور) و گروه ۶ نفره پریان و گروه سی نفره رقص و حرکت از چهار ماه قبل گزینش و وارد مرحله تمرین شده است اند. محل اجرا بعد از اتلاف وقت و کارشکنی های بی علت متولیان و زیاد کردن ۳۰۰ درصدی اجاره بهای محوطه چمن، از کاخ «سعد آباد» به سالن مجهز «رویال هال» پایتخت کشور عزیزمان ایران با گنجایش ۲۵۰۰ نفر عوض کردن یافت؛ همچنین آهنگسازی پروژه و تمرین گروه موسیقی و آماده سازی های اولیه و طراحی و اجرای دکور، صحنه، لباس، ویدیو مپینگ و غیره همه تا مرحله نهایی پیش رفته اند و هزینه های اولیه انجام پذیرفته است.

در این مرحله به باعث مساعد نبودن شرایط اجتماعی و خاص و خاص بودن پروژه «سی»، به صلاحدید و پیشنهاد «همایون شجریان»، در جلسه ای فوری با حضور «سهراب پورناظری»، «حسن معجونی»، «تهمورس پورناظری» (مدیریت پروژه) و «محمدرضا حسین زاده» (مدیریت تولید) و در نهایت تمامی عوامل سی، با مشورت و تصمیم جمعی، این پروژه به حالت انتظار درآمد تا در زمانی بهتر و در روزگاری مهربان تر، با دلی خوش تر و اذهانی سبک بال تر در روزگاری که مردمِ شریف این مرز و بوم غم ها و نگرانی های معیشتی کمتری نسبت به حال و آینده خود داشته باشند و زمین و وقت محکم تری زیر پایشان باشد به مرحله اجرا درآید.»

این اتفاق با تصویر العمل هایی مختلفی از سوی بازدیدکنندگان اینترنت مواجه شد. در زیر همین پست، بازدیدکنندگان نوشته بودند: «شما اگه راست میگی و میدونی مردم اوضاع معیشتی شون دلواپس کننده ست و دل شون خوش نیست، اجراتون رو رایگان کنید تا مردم ساعاتی رو دور از دغدغه های زندگی شون باشند و لذت ببرن، نه اینکه کلا کنسل کنید»، «زنده باد همدلی و ایستادگی شجریان ها»، «من هر لحظه به شما احترام خواهم گذاشت… ولی آیا بهتر نیست جهت بهتر کردن معیشت مردم، به جای اینکه کنسرت یا انتشار آلبوم قشنگی را کنسل کنیم و همان دلخوشی کوچک و کوتاه گذر را که جهت خیلی ها زیاد از این ها ارزشمند هست، ازشون بگیریم و منتظر باشیم معیشت زندگی شون بهتر بشه، حال شون خوب بشه، بعدا ما تلاش کنیم که حال ارزش را بهتر کنیم؟؟ شاید هیچ گاه حال ارزش خوب نشود و همین دل خوشی کوچک که می تونست جهت حداقل چندساعت احساس خوشبختی و حال خوب رو بهشون هدیه کنه رو ازشون گرفتیم… آیا بهتر نبود که هرکسی از هر مسیری که میتونه، لااقل تلاش اش رو بکنه که حال مردم رو خوب کنه و منتظر بقیه نباشه؟»، «همایون عزیز، خوشحالم از اینکه به فکر مردم اید و از مردم و حال خوب مردم دَم می زنید، ولی با اجرا نکردن و به صحنه نبردن این تئاتر کنسرت چه چیزی عاید مردم می شود و چه حرکت مثبتی است در اصلاح اوضاع اقتصادی و حال دل مردم؟ فکر نمی کنید اگر همین تئاتر را با قیمتی کمتر حدود یک چهارم اجرا می کردید و تعداد بیشتری مردم می آمدند و می دیدند لااقل حال دل ارزش بهتر می شد؟؟ شما که مدعی و حامی مردم می پندارید خودتان را، فکر می کنم اینقدر متمول و مستطیعید که با این پول و بلیط ها نه شاه می شوید و نه گدا و البته می توانید نیت خیر خود را در جهت خوب شدن حال دل مردم نشان دهید».

«اجرای «سی»؛ زمانی که مردم کمتر نگرانی معیشتی داشته باشند!» این تیتر خبری است که یکشنبه در خبرگزاری های رسمی منتشر شد. روابط عمومی کنسرت – نمایش «سی» با اعل

پیش از این هم سیروان خسروی کنسرت خود را در پایتخت کشور عزیزمان ایران لغو و در اینستاگرامش اعلام کرده بود: «وقتى می بینم که کمر مردم زیر بار پرسشها شکسته شده است و من هم مثل تمام جامعه شرایط روحى نابسامانى دارم، وقتى میبینم که تمام کسب و کارها تعطیل شده است و نان آورِ خانواده چیزى جز شرمندگى به خونه ش نمیبره، من هم کنسرت پایتخت کشور عزیزمان ایران رو لغو و علاوه بر از دست دادن سود ١٢ سانس کنسرت ، ١۵٠ میلیون تومان خسارت کنسلىِ اجرا به سالن پرداخت می کنم، ولى شرفم رو به منافع شخصى خودم نمی فروشم».

حالا این این پرسش مطرح می شود که جهت همدردی با شرایط معیشتی و اقتصادی مردم چه راه بهتری جز لغو کردن این پروژه های فرهنگی که چند ساعتی باعث رهایی مردم از دنیای پردردسر و روزانه هستند، وجود دارد؟ شاید بهتر باشد چند سال پیش را به خاطر بیاوریم؛ کیهان کلهر، نوازنده و موسیقیدان برجسته کشور، با نشانه ترویج موسیقی سنتی و اصیل ایرانی و حمایت از علاقه مندان به موسیقی در مناطق محروم ایران، کنسرت های رایگانی را در این مناطق برگزار کرد.

روزنامه ابتکار

واژه های کلیدی: نمایش | پروژه | کنسرت | شجریان | رستم و سهراب | همایون شجریان | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog